Pojem "morální kodex" znamená soubor hodnot, které jsou považovány za dobré a žádoucí. Morální kodex člověka je tedy soubor hodnot, které by člověk měl dodržovat.
Morální kodex člověka se skládá ze dvou částí:
Povinnostmi člověka jsou věci, které by člověk měl dělat, aby byl dobrým člověkem. Povinnosti člověka zahrnují věci jako dodržování zákonů, poskytování pomoci druhým, chování se slušně a uctivě a další.
Zákazy jsou věci, které by člověk neměl dělat. Zákazy jsou určeny zejména proto, aby člověk neuškodil sobě ani ostatním. Zákazy člověka zahrnují věci jako krádež, vražda, napadení druhých, šíření dezinformací, podvod a další.
Morální kodex člověka je tedy soubor hodnot, které by člověk měl dodržovat. Dodržováním tohoto kodexu se člověk stává lepším člověkem.
Žijeme v době, kdy se lidé často chovají k sobě navzájem špatně. Je to smutné, ale je to tak. Abychom se chovali k ostatním lidem správně, potřebujeme se naučit určitým pravidlům.
Život podle morálního kodexu je důležitý proto, abychom mohli žít společně v harmonii. Morální kodex nás učí, jak se chovat k ostatním a jak očekávat, že se ostatní budou chovat k nám. Bez tohoto kodexu by byl život plný chaosu a nepředvídatelnosti.
Rozdíl mezi etikou a morálkou je velmi rozdílný. Etika je abstraktní a vychází z teorie, kdežto morálka je konkrétní a založená na praxi. Morálka se týká především chování jednotlivce a jeho vztahu k ostatním lidem, zatímco etika se zabývá otázkami dobra a zla.